Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

ODS má šanci skončit s dělením lidí eurohujery a euroskeptiky

O víkendu se bude konat volební kongres ODS a kandidáti do nejužšího vedení instinktivně sahají do svého tradičního arzenálu zbraní, jehož pomocí se snaží volitelům připomenout svoje tváře. Kolega z Evropského parlamentu Jan Zahradil se již vytasil se zdrcující kritikou evropské politiky Sobotkova kabinetu (který ještě ani nebyl jmenován, aby začal svou práci). Kromě toho, že je taková kritika sama o sobě drzá, opomíjí důležitá fakta, která by si měli volitelé nového vedení ODS uvědomit:

1/ ODS se svou tragickou politikou přitakávání eurofobním názorům svého otce zakladatele dostala do pozice, která ji zavedla na samý okraj dění v EU.

Pokud si někdo myslí, že ODS vysedáváním v politické skupině konzervativců a reformistů hájí české zájmy, nepochopil fungování a roli Evropského parlamentu. Tato politická frakce je svou velikostí na pátém místě ze všech sedmi seskupení v EP. Tomu také odpovídá její zanedbatelný reálný vliv na evropské dění. Hlavními aktéry zmíněné skeptické frakce jsou britští konzervativci, kteří chtějí aktuálně omezit volný pohyb osob v EU zjm. vůči zemím střední a východní Evropy (!), a v nejbližší době snad i vystoupit z Unie. Už postoje této politické rodiny ODS k tvorbě rozpočtu EU byly pro české zájmy zcela nepřijatelné! Vyšlo jasně najevo, že celá skupina zastávala zájmy nikoli politicky hodnotové, nýbrž britské národní zájmy. Voliči ODS by se na kongresu měli svých europoslanců na toto zeptat. Další spojenec ODS v Evropském parlamentu pro údajné hájení českých zájmů je také podivný: polská strana Právo a spravedlnost. Toto spojenectví musí být pro liberálně smýšlející české občany zvlášt těžko pochopitelné.

2/ ODS není schopná zanalyzovat hospodářskou realitu kolem nás.

Jsme země silně odvislá od vývoje na trhu EU a nadto jsme nejvíce hospodářsky svázáni s Německem, které ale vyšlo z krize relativně nejlépe. Přesto během vlády ODS a TOP 09 okolní členské státy hospodářsky rostly, zatímco my jsme zaostávali. Loňský rok byl z hlediska hospodářské a sociální situace jeden z nejhorších. Z 28 členských států EU jsme měli po Kypru nejhlubší hospodářský propad. Co do koupěschopnosti (tedy kolik si za své peníze můžeme koupit), nás v loňském roce předběhlo nejen Slovensko, ale dokonce i Polsko a Litva! Jak chce ODS obhájit tento vývoj? A proč v něm chce pokračovat, když vidí jasnou řeč čísel? Je stižena ideologickou zaslepeností, pokud jde o eurozónu?

Situace v eurozóně se finančně a ekonomicky stabilizovala. Dnes už ani největší euroskeptici nemluví o rozpadu eurozóny, případně o zániku eura. Trend postupného ekonomického oživování bude nadále pokračovat. Proč ODS stále zpochybňuje náš závazek přijmout euro? Naše země by měla naopak vstup do eurozóny zrychlit, abychom přilákali zahraniční investory. Sami na větší domácí investice nemáme a bez nich naše zaostávání neskončí.

Nezapomeňme rovněž, že právě eurozóna tvoří jádro politického dění v EU a nebudeme-li k členství přistupovat aktivně, nemůžeme využít vlivu, který nám EU dává.

Bude zajímavé, zda ODS, která prochází těžkou krizí, pochopí svůj historický omyl. Jestli uzná, že dosavadní ideologický přístup k evropské integraci poškozuje nejen ODS, ale i celou zemi. Kongres má k tomu jedinečnou příležitost, protože strana se osvobodila od Václava Klause, který se definitivně znemožnil nejen venku, ale už i doma.

ODS by měla ukončit svou zastydlou politiku dělení lidí na eurohujery a euroskeptiky a začít konstruktivně pracovat na zvýšení našeho vlivu v Evropě.  Jedině pokud budeme mluvit v EU konstruktivním hlasem a neodmítat veškeré návrhy, které přišly zvenčí, budeme mít vliv na rozhodování o našem kontinentu.

Představitelé ODS znevýhodnili svou iracionální evropskou politikou nejen samotnou stranu, ale hlavně oslabili český vliv na dění v EU! To první mi jako sociálnímu demokratovi ani tak nevadí, ale to druhé považuji za zradu ODS na občanech své země. 

 

Autor: Libor Rouček | čtvrtek 16.1.2014 16:57 | karma článku: 14,20 | přečteno: 676x
  • Další články autora

Libor Rouček

Čtěte životopisy kandidátů!

Rozhlédneme-li se po dominantních heslech letošní kampaně před volbami do Evropského parlamentu, snadno se nás zmocní skepse.

18.5.2014 v 13:51 | Karma: 12,39 | Přečteno: 591x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?

Ukrajina stojí před dalším dnem, který pro ni může být osudový. V neděli chtějí proruští separatisté z Doněcku a Lugansku uspořádat referendum o odpojení těchto regionů od Ukrajiny. Tento scénář nápadně připomíná Krym, který se koncem února přesně stejným způsobem rozhodl osamostatnit, aby se vzápětí připojil k Rusku.

11.5.2014 v 8:07 | Karma: 12,66 | Přečteno: 995x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Kdy a jak skončí Putinův režim se možná rozhoduje už dnes

Pokud jde o Putina, tak jakkoli to nebude snadné, není možné se otočit k Rusku zády – musíme se v rámci snahy o uklidnění konfliktu na Ukrajině snažit s Kremlem navázat jednání, jehož výsledky budou závazné pro všechny zúčastněné. Nejhorší, co by se mohlo stát, by byla analogie k roku 1914, kdy spolu mocnosti úplně přestaly komunikovat a celý kontinent zachvátila válka. Putin asi nepřestane podněcovat nepokoje na jihovýchodní Ukrajině, protože potřebuje Ukrajinu slabou, kterou bude moci zpovzdálí ovládat. Pořádání svobodných voleb není v jeho zájmu.

5.5.2014 v 10:46 | Karma: 18,20 | Přečteno: 1393x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

10 let poté: nedokončená symfonie pokračuje

Letos máme rok významných výročí: připomínáme si 100 let od vypuknutí první světové války a 75 let od vypuknutí druhé světové války. Před deseti lety jsme spolu s dalšími devíti zeměmi přistoupili k Evropské unii a definitivně zpečetili konec studené války. Za ta léta našeho členství se hodně změnila Unie i my sami. Je to příležitost k bilancování a k tichému zamyšlení nad starým kontinentem.

2.5.2014 v 9:14 | Karma: 12,08 | Přečteno: 391x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

„Rozděl a panuj“ – osvědčená ruská metoda

Ukrajinská krize obnažila nemilosrdnou pravdu o kremelském režimu. Putinovy kroky jsou vedeny snahou upevnit si moc v Rusku, které technologicky zaostává za Západem a chudne. Ruské vedení se obává přitažlivosti Evropské unie pro bývalé sovětské republiky a snaží se proto Unii oslabit a podporovat nejrůznější extremisty uvnitř EU. Zatímco Putin horuje proti fašistům v Kyjevě, sám paradoxně financuje extrémní pravici v zemích Západu (od Jobbiku v Maďarsku, přes Národní frontu ve Francii a britský UKIP až po vyloženě neonacistický Zlatý úsvit v Řecku). Subjekty, které jsou proti EU, a hlásají referenda o vystoupení z Unie, jsou pro Putinovy záměry nadějnými partnery. Nenávist k EU spojuje Putina i s našimi euroskeptiky – vzpomeňme na výroky Václava Klause a jeho otevřené sympatie vůči Moskvě.

18.4.2014 v 8:29 | Karma: 12,31 | Přečteno: 522x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Podezřelé nákupy zbraní se mají hlásit už od července, schvaluje vláda

24. dubna 2024  5:25

Prodejci mají mít už od července povinnost hlásit podezřelé nákupy zbraní. Počítá s tím novela...

Nenávist vůči Ukrajincům, segregace Romů. Amnesty International kritizuje Česko

24. dubna 2024  2:28

Ukrajinští uprchlíci se loni v Česku potýkali s nenávistnými projevy a diskriminací, pokračovala...

Místo do šrotu do opravny. Směrnice EU prodlouží záruku a zakážou „kazítka“

24. dubna 2024

Premium Do budoucna by měla být oprava rozbitých a porouchaných domácích spotřebičů jednodušší. A stejně...

Ignorovat, nebo demaskovat? Německá média řeší, jak informovat o AfD

24. dubna 2024

Premium Je to teď horké téma. Německá mainstreamová média stojí před volbou, nakolik a jakým způsobem...

  • Počet článků 186
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1832x
Narozen 1954 v Kladně, v roce 1977 emigroval z politických důvodů do Rakouska. 1984 doktorát z politologie a sociologie na Vídeňské univerzitě.
1988-1991 redaktor Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Je členem obnovené ČSSD od r. 1990. Mluvčí vlády ČR v letech 1998 - 2002, poté zvolen poslancem parlamentu ČR. Od r. 2004 je členem Evropského parlamentu, kde působí v Zahraničním výboru. V lednu 2012 byl zvolen místopředsedou Progresivní aliance socialistů a demokratů v EP. Dlouhodobě se věnuje otázkám mezinárodní a evropské politiky.

Seznam rubrik