Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nešťastní Ukrajinci!

Málokterý evropský národ má tragičtější dějiny, než Ukrajinci. Jejich historická smůla je bohužel neopouští ani dnes. EU vyjednávala po léta s Ukrajinou asociační dohodu, kterou ve čtvrtek, to jest zhruba týden před podpisem, ukrajinský prezident Janukovyč překvapivě zamítl. Historická šance navázat užší partnerství s EU byla na delší dobu promarněna. Tento pátek tudíž budeme ve Vilniusu na vrcholné schůzce EU k východnímu partnerství slavnostně iniciovat pouze dvě asociační smlouvy – s Moldavskem a Gruzií.

Ukrajinská vláda zdůvodnila své jednostranné zastavení dohody o přiblížení k Západu národní bezpečností, ale to je jen výmluva. Moskva Ukrajincům hrozila drastickým nárůstem ceny plynu a ropy. Rusko není pro Ukrajinu jen nejdůležitějším dodavatelem zemního plynu, což v minulosti již několikrát připomnělo zastavením dodávek, ale také klíčovým obchodním partnerem.  Hrozba ekonomickými sankcemi ve formě zamezení přístupu ukrajinskému zboží na ruský trh viditelně zabraly. Návnadou pro současného vládce Ukrajiny byl pravděpodobně také příslib Kremlu, že mu pomůže k vítězství v příštích volbách.

Něco takového Brusel nabídnout samozřejmě nemůže. Na bruselské misce vah leží perspektiva posilování právního státu a hospodářské liberalizace prostřednictvím smlouvy o přidružení k EU. Tato nabídka (za kterou si EU nadále stojí) by prospěla hlavně Ukrajincům. Smlouva by znamenala pro občany Ukrajiny víc svobody a hospodářské prosperity. Hlavní obchodní bariéry mezi Ukrajinou a Západem mohly vzít za své. Kyjev mohl ukázat, že chce být předvídatelným a spolehlivým partnerem ve vyjednávání, což by posílilo důvěru zahraničních investorů. Nestalo se. Za rozhodnutí odmítnout užší spolupráci s EU nese plnou zodpovědnost Janukovyč a jeho vláda.

Velká většina Ukrajinců se dle průzkumů přeje zapojení své země do evropské integrace. V Kyjevě začaly masivní protesty proti rozhodnutí vlády podvolit se ruskému nátlaku. Bohužel, vidina zachování moci a peněz je pro kyjevskou vládní garnituru lákavější, než politické a obchodní otevření země vyspělému Západu. Je zřejmé, že k modernizaci Ukrajiny tahle volba nepovede. Prezident Janukovyč ale takhle daleko nemyslí. Soustředí se pouze na příští volby, které budou již v roce 2015. Brusel navíc požadoval před podpisem smlouvy po ukrajinské straně, aby pustila vězněnou Julii Tymošenkovou na léčení do Německa. Pro Janukovyče není představa, že jeho konkurentka Tymošenková po svém zotavení nastoupí jako jeho protikandidátka, vůbec lákavá. Janukovyč chce za každou cenu zůstat prezidentem a k tomu mu může Kreml dopomoci.

Jako optimista věřím, že budoucnost Ukrajiny spočívá v těsné spolupráci s EU, ale ta se prozatím odkládá. Současná ukrajinská vláda si zvolila silnější orientaci na Rusko. Vládce Kremlu se však očividně dosud nevymanil z mentality studené války, kdy byl svět rozdělen na dvě soupeřící centra, která se přetahovala o třetí svět ležící mezi nimi….

Konfrontace s Ruskem sice jistě není v zájmu EU, ale bude nutné si s Putinem vyjasnit situaci. Kancléřka Merkelová již avizovala, že bude požadovat co nejdříve rozhovor se šéfem Kremlu na toto téma. Momentálně není jasné, jak přimět Kreml k tomu, aby pochopil, že východní partnerství EU ani volný obchod nejsou namířeny proti Rusku. Příznačný je cynický komentář mluvčího Kremlu: jedná se o suverénní rozhodnutí Ukrajiny, které Rusku nepřísluší komentovat!

 

Autor: Libor Rouček | neděle 24.11.2013 10:04 | karma článku: 15,04 | přečteno: 1358x
  • Další články autora

Libor Rouček

Čtěte životopisy kandidátů!

Rozhlédneme-li se po dominantních heslech letošní kampaně před volbami do Evropského parlamentu, snadno se nás zmocní skepse.

18.5.2014 v 13:51 | Karma: 12,39 | Přečteno: 591x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?

Ukrajina stojí před dalším dnem, který pro ni může být osudový. V neděli chtějí proruští separatisté z Doněcku a Lugansku uspořádat referendum o odpojení těchto regionů od Ukrajiny. Tento scénář nápadně připomíná Krym, který se koncem února přesně stejným způsobem rozhodl osamostatnit, aby se vzápětí připojil k Rusku.

11.5.2014 v 8:07 | Karma: 12,66 | Přečteno: 995x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Kdy a jak skončí Putinův režim se možná rozhoduje už dnes

Pokud jde o Putina, tak jakkoli to nebude snadné, není možné se otočit k Rusku zády – musíme se v rámci snahy o uklidnění konfliktu na Ukrajině snažit s Kremlem navázat jednání, jehož výsledky budou závazné pro všechny zúčastněné. Nejhorší, co by se mohlo stát, by byla analogie k roku 1914, kdy spolu mocnosti úplně přestaly komunikovat a celý kontinent zachvátila válka. Putin asi nepřestane podněcovat nepokoje na jihovýchodní Ukrajině, protože potřebuje Ukrajinu slabou, kterou bude moci zpovzdálí ovládat. Pořádání svobodných voleb není v jeho zájmu.

5.5.2014 v 10:46 | Karma: 18,20 | Přečteno: 1393x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

10 let poté: nedokončená symfonie pokračuje

Letos máme rok významných výročí: připomínáme si 100 let od vypuknutí první světové války a 75 let od vypuknutí druhé světové války. Před deseti lety jsme spolu s dalšími devíti zeměmi přistoupili k Evropské unii a definitivně zpečetili konec studené války. Za ta léta našeho členství se hodně změnila Unie i my sami. Je to příležitost k bilancování a k tichému zamyšlení nad starým kontinentem.

2.5.2014 v 9:14 | Karma: 12,08 | Přečteno: 391x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

„Rozděl a panuj“ – osvědčená ruská metoda

Ukrajinská krize obnažila nemilosrdnou pravdu o kremelském režimu. Putinovy kroky jsou vedeny snahou upevnit si moc v Rusku, které technologicky zaostává za Západem a chudne. Ruské vedení se obává přitažlivosti Evropské unie pro bývalé sovětské republiky a snaží se proto Unii oslabit a podporovat nejrůznější extremisty uvnitř EU. Zatímco Putin horuje proti fašistům v Kyjevě, sám paradoxně financuje extrémní pravici v zemích Západu (od Jobbiku v Maďarsku, přes Národní frontu ve Francii a britský UKIP až po vyloženě neonacistický Zlatý úsvit v Řecku). Subjekty, které jsou proti EU, a hlásají referenda o vystoupení z Unie, jsou pro Putinovy záměry nadějnými partnery. Nenávist k EU spojuje Putina i s našimi euroskeptiky – vzpomeňme na výroky Václava Klause a jeho otevřené sympatie vůči Moskvě.

18.4.2014 v 8:29 | Karma: 12,31 | Přečteno: 522x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

  • Počet článků 186
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1832x
Narozen 1954 v Kladně, v roce 1977 emigroval z politických důvodů do Rakouska. 1984 doktorát z politologie a sociologie na Vídeňské univerzitě.
1988-1991 redaktor Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Je členem obnovené ČSSD od r. 1990. Mluvčí vlády ČR v letech 1998 - 2002, poté zvolen poslancem parlamentu ČR. Od r. 2004 je členem Evropského parlamentu, kde působí v Zahraničním výboru. V lednu 2012 byl zvolen místopředsedou Progresivní aliance socialistů a demokratů v EP. Dlouhodobě se věnuje otázkám mezinárodní a evropské politiky.

Seznam rubrik