Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Americké špehování versus zdravá obchodní úvaha

Dnes bylo zahájeno historické vyjednávání mezi EU a USA o transatlantické zóně volného obchodu. Od samého počátku je toto dlouho plánované jednání zastíněno špionážním skandálem. Špehování americké tajné služby NSA namířené na občany a orgány EU je bezpříkladným porušením vzájemné důvěry. Máme vůbec s Američany po tom všem jednat?

Ano, špehování se bolestně dotklo zastoupení EU ve Washingtonu, v New Yorku i v Bruselu. Z jednotlivých členských zemí EU se Američané nejvíce zajímali o Německo.  Je nepochybné, že se mnohým Evropanům honilo hlavou, že za daných okolností není možné začít s USA vyjednávat. Odpískat dlouho ohlašovaný začátek jednání o historickém projektu zóny volného obchodu by však bylo chybou.

Zóna volného obchodu mezi EU a USA by mohla přinést mnoho nových pracovních míst a významně usnadnit obchod mezi oběma stranami Atlantiku. Špionážní aféra sice poškodila důvěru, ale je třeba vidět i širší souvislosti. Volný obchod je příliš cenný na to, aby se stal rukojmím uražených politiků. Pro členy EU je stejně jako pro USA podstatné, aby se do budoucna lépe připravily na posuny ekonomického i mocenského vlivu v globálním měřítku. Liberalizace obchodu k tomu může významně pomoci. Už proto se vyplatí zachovat chladnou hlavu.

Podmínkou vyjednávání mezi Bruselem a Washingtonem ovšem zůstává, že americká vláda datovou špionáž beze zbytku vysvětlí a celou aféru co nejrychleji ukončí. Americké orgány dosud nevysvětlily, jak a proč používaly program PRISM a další podobné nástroje vůči Evropanům. Tajné služby pomocí těchto programů shromažďovaly informace o občanech zemí EU a také o institucích Unie. Respekt k základním lidským a občanským právům včetně ochrany soukromí patří k základním pilířům západní civilizace.

Jak víme, původce skandálních odhalení o aktivitách NSA vůči EU a jejím občanům, počítačový specialista Edward Snowden je momentálně osobou, pro jejíž dopadení jsou USA ochotny učinit opravdu hodně. Bylo by záhodno, aby se úsilí amerických úřadů stejně intenzivně jako na dopadení Snowdena zaměřilo na věrohodné a transparentní vysvětlení použití špehovacích programů vůči evropským spojencům!

My Evropané zase musíme využít vyjednávání o volném obchodu s USA k tomu, abychom si vyjasnili, co znamenají společné hodnoty, na něž se politici z obou stran Atlantiku odvolávají ve svých projevech. Je správné, aby evropské a americké bezpečnostní orgány spolupracovaly v justiční a policejní oblasti a je také logické, aby spolupracovaly naše zpravodajské služby. Tato spolupráce však musí vždy probíhat v rámci pravidel právního státu. Členové EU mají své ústavy a podle nich je nepřípustné, aby kdokoli uvnitř nebo zvnějšku omezoval základní práva jejich občanů.  

Projekt zóny volného obchodu je překážkový běh, navíc na dlouhou trať. Bude třeba se bavit o zemědělské politice, geneticky manipulovaných plodinách, ochraně spotřebitele, patentech, daňových rájích a nespočtu dalších věcí, což potrvá určitě dlouho. Pokud se ale podaří vzájemný obchod uvolnit, je zde naděje na ekonomické oživení, které tak zoufale potřebujeme.

Autor: Libor Rouček | pondělí 8.7.2013 20:11 | karma článku: 9,23 | přečteno: 426x
  • Další články autora

Libor Rouček

Čtěte životopisy kandidátů!

Rozhlédneme-li se po dominantních heslech letošní kampaně před volbami do Evropského parlamentu, snadno se nás zmocní skepse.

18.5.2014 v 13:51 | Karma: 12,39 | Přečteno: 591x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?

Ukrajina stojí před dalším dnem, který pro ni může být osudový. V neděli chtějí proruští separatisté z Doněcku a Lugansku uspořádat referendum o odpojení těchto regionů od Ukrajiny. Tento scénář nápadně připomíná Krym, který se koncem února přesně stejným způsobem rozhodl osamostatnit, aby se vzápětí připojil k Rusku.

11.5.2014 v 8:07 | Karma: 12,66 | Přečteno: 995x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Kdy a jak skončí Putinův režim se možná rozhoduje už dnes

Pokud jde o Putina, tak jakkoli to nebude snadné, není možné se otočit k Rusku zády – musíme se v rámci snahy o uklidnění konfliktu na Ukrajině snažit s Kremlem navázat jednání, jehož výsledky budou závazné pro všechny zúčastněné. Nejhorší, co by se mohlo stát, by byla analogie k roku 1914, kdy spolu mocnosti úplně přestaly komunikovat a celý kontinent zachvátila válka. Putin asi nepřestane podněcovat nepokoje na jihovýchodní Ukrajině, protože potřebuje Ukrajinu slabou, kterou bude moci zpovzdálí ovládat. Pořádání svobodných voleb není v jeho zájmu.

5.5.2014 v 10:46 | Karma: 18,20 | Přečteno: 1393x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

10 let poté: nedokončená symfonie pokračuje

Letos máme rok významných výročí: připomínáme si 100 let od vypuknutí první světové války a 75 let od vypuknutí druhé světové války. Před deseti lety jsme spolu s dalšími devíti zeměmi přistoupili k Evropské unii a definitivně zpečetili konec studené války. Za ta léta našeho členství se hodně změnila Unie i my sami. Je to příležitost k bilancování a k tichému zamyšlení nad starým kontinentem.

2.5.2014 v 9:14 | Karma: 12,08 | Přečteno: 391x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

„Rozděl a panuj“ – osvědčená ruská metoda

Ukrajinská krize obnažila nemilosrdnou pravdu o kremelském režimu. Putinovy kroky jsou vedeny snahou upevnit si moc v Rusku, které technologicky zaostává za Západem a chudne. Ruské vedení se obává přitažlivosti Evropské unie pro bývalé sovětské republiky a snaží se proto Unii oslabit a podporovat nejrůznější extremisty uvnitř EU. Zatímco Putin horuje proti fašistům v Kyjevě, sám paradoxně financuje extrémní pravici v zemích Západu (od Jobbiku v Maďarsku, přes Národní frontu ve Francii a britský UKIP až po vyloženě neonacistický Zlatý úsvit v Řecku). Subjekty, které jsou proti EU, a hlásají referenda o vystoupení z Unie, jsou pro Putinovy záměry nadějnými partnery. Nenávist k EU spojuje Putina i s našimi euroskeptiky – vzpomeňme na výroky Václava Klause a jeho otevřené sympatie vůči Moskvě.

18.4.2014 v 8:29 | Karma: 12,31 | Přečteno: 522x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

  • Počet článků 186
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1832x
Narozen 1954 v Kladně, v roce 1977 emigroval z politických důvodů do Rakouska. 1984 doktorát z politologie a sociologie na Vídeňské univerzitě.
1988-1991 redaktor Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Je členem obnovené ČSSD od r. 1990. Mluvčí vlády ČR v letech 1998 - 2002, poté zvolen poslancem parlamentu ČR. Od r. 2004 je členem Evropského parlamentu, kde působí v Zahraničním výboru. V lednu 2012 byl zvolen místopředsedou Progresivní aliance socialistů a demokratů v EP. Dlouhodobě se věnuje otázkám mezinárodní a evropské politiky.

Seznam rubrik