Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Tři jistoty pokračující Nečasovy vlády

Nestandardní sled politických událostí posledních dnů přináší spoustu otazníků, ale i několik smutných jistot:

1/ Politická kultura v naší zemi utrpěla další ránu.

Jakmile se tři takzvaní rebelové z ODS vzdali poslaneckého mandátu, začalo se právem spekulovat o okolnostech tohoto kroku. Interpretace komentářů oscilují na široké škále mezi vydíráním vězeňskými tepláky a uplácením (ať už penězi či veřejnými funkcemi).  Zatímco někteří ještě v úterý věřili „rebelům“ jejich omílání mantry o závazcích vůči pravicovým voličům, dnes už této ideové motivaci Šnajdra a spol. nemůže věřit nikdo. Dovršením politické nemravnosti je nová poslanecká imunita pro Romana Pekárka (ODS), který byl odsouzen na šest let za mřížemi pro korupci. Situace těžko představitelná na západ od našich hranic.

2/ Pravé motivy tzv. vládních „reforem“ vyšly plně najevo.

Proč taková zatouchající politická podpora nevadí koaličním partnerům z TOP 09 / Starostům, ani protikorupčním bojovníkům z LIDEM? Odpověď je nasnadě. Díky nové většině ve sněmovně se totiž naskytla šance přece jen dotáhnout hlavní „reformní projekty“ této vlády. Těmito hlavními záměry bylo pod záminkou snížení veřejného zadlužení: zeštíhlení státní správy a zefektivnění sociálních výdajů, reforma důchodového systému, racionalizace ve zdravotnictví a narovnání křivd způsobených církvím za komunistického režimu. 

Takto pojmenované tzv. „reformy“ jsou však v podání dosavadní vlády výnosnými kšefty pro skupinu vyvolených. Pokud chceme tyto záměry nazývat jejich pravými jmény, zněly by asi takto: odbourávání sociálního státu založeného na principu rovnosti šancí, tunelování veřejného penzijního pojištění ve prospěch finančních domů, nekoncepční omezení dostupnosti zdravotní péče a vytvoření dvou kategorií pacientů, a konečně hmotná i finanční restituce církevního majetku na základě silně pochybné, a proto utajované metodiky výpočtu.

Všimněme si, že společným rysem všech těchto kroků je skutečnost, že na konci každého „reformního“ opatření stojí vždy nějaký podnikatelský subjekt, který na změnách fantasticky vydělá. Většinou se jedná o firmy dodávající informační technologie (tam se zřejmě předražování těžko prokazuje) nebo konkrétní finanční instituce (viz skandální případ sKarty, která mnoha lidem ztrpčuje život).

3/ Zmrtvýchvstání této vlády přijde naši zemi daleko dráž, než jsme doufali.

Tato poslední jistota Nečasova vládnutí je na celé věci nejsmutnější. V noci nad ránem 8. 11. nově nabytá většina nečasovsko-kalouskovské mašinérie za asistence poslušné paní Peake odhlasovala přesun majetku za více než sto miliard korun. Námitky opozice nechtěla slyšet. Koaliční poslanci prohnali přes sílu většiny jak zvýšení DPH, tak církevní restituce s nápadným spěchem. Církevní restituce podle návrhu této vlády budou závazkem i pro naše děti na další desítky let. Stejným silovým způsobem prosadí na druhý pokus Nečasův kabinet (kterému důvěřuje v polistopadové éře historické minimum občanů) kontroverzní privatizaci penzí. A to navzdory skutečnosti, že o vstup do druhého důchodového pilíře jeví zájem pouze 10 % lidí v produktivním věku. Tomu se říká naprostá ztráta soudnosti.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Libor Rouček | pátek 9.11.2012 8:30 | karma článku: 24,81 | přečteno: 1015x
  • Další články autora

Libor Rouček

Čtěte životopisy kandidátů!

Rozhlédneme-li se po dominantních heslech letošní kampaně před volbami do Evropského parlamentu, snadno se nás zmocní skepse.

18.5.2014 v 13:51 | Karma: 12,39 | Přečteno: 591x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?

Ukrajina stojí před dalším dnem, který pro ni může být osudový. V neděli chtějí proruští separatisté z Doněcku a Lugansku uspořádat referendum o odpojení těchto regionů od Ukrajiny. Tento scénář nápadně připomíná Krym, který se koncem února přesně stejným způsobem rozhodl osamostatnit, aby se vzápětí připojil k Rusku.

11.5.2014 v 8:07 | Karma: 12,66 | Přečteno: 995x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Kdy a jak skončí Putinův režim se možná rozhoduje už dnes

Pokud jde o Putina, tak jakkoli to nebude snadné, není možné se otočit k Rusku zády – musíme se v rámci snahy o uklidnění konfliktu na Ukrajině snažit s Kremlem navázat jednání, jehož výsledky budou závazné pro všechny zúčastněné. Nejhorší, co by se mohlo stát, by byla analogie k roku 1914, kdy spolu mocnosti úplně přestaly komunikovat a celý kontinent zachvátila válka. Putin asi nepřestane podněcovat nepokoje na jihovýchodní Ukrajině, protože potřebuje Ukrajinu slabou, kterou bude moci zpovzdálí ovládat. Pořádání svobodných voleb není v jeho zájmu.

5.5.2014 v 10:46 | Karma: 18,20 | Přečteno: 1393x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

10 let poté: nedokončená symfonie pokračuje

Letos máme rok významných výročí: připomínáme si 100 let od vypuknutí první světové války a 75 let od vypuknutí druhé světové války. Před deseti lety jsme spolu s dalšími devíti zeměmi přistoupili k Evropské unii a definitivně zpečetili konec studené války. Za ta léta našeho členství se hodně změnila Unie i my sami. Je to příležitost k bilancování a k tichému zamyšlení nad starým kontinentem.

2.5.2014 v 9:14 | Karma: 12,08 | Přečteno: 391x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

„Rozděl a panuj“ – osvědčená ruská metoda

Ukrajinská krize obnažila nemilosrdnou pravdu o kremelském režimu. Putinovy kroky jsou vedeny snahou upevnit si moc v Rusku, které technologicky zaostává za Západem a chudne. Ruské vedení se obává přitažlivosti Evropské unie pro bývalé sovětské republiky a snaží se proto Unii oslabit a podporovat nejrůznější extremisty uvnitř EU. Zatímco Putin horuje proti fašistům v Kyjevě, sám paradoxně financuje extrémní pravici v zemích Západu (od Jobbiku v Maďarsku, přes Národní frontu ve Francii a britský UKIP až po vyloženě neonacistický Zlatý úsvit v Řecku). Subjekty, které jsou proti EU, a hlásají referenda o vystoupení z Unie, jsou pro Putinovy záměry nadějnými partnery. Nenávist k EU spojuje Putina i s našimi euroskeptiky – vzpomeňme na výroky Václava Klause a jeho otevřené sympatie vůči Moskvě.

18.4.2014 v 8:29 | Karma: 12,31 | Přečteno: 522x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Fiala mluvil s Netanjahuem, členové vlády mluví o zatykači z Haagu opatrně

21. května 2024  18:53,  aktualizováno  19:17

Premiér Petr Fiala si telefonoval s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahu. O zatykač na něj,...

Černomořská flotila dále slábne. Zasáhli jsme korvetu Ciklon, hlásí Kyjev

21. května 2024  18:21

Ukrajinská armáda oznámila zásah ruské korvety Ciklon v Sevastopolu na Moskvou okupovaném...

Na Rychnovsku se střetl vlak s autem, tragickou nehodu nepřežili dva lidé

21. května 2024  18:15

Při dopravní nehodě auta s vlakem v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku zemřeli dva lidé. Na místě...

Poslanci kývli na možnost odpuštění penále z odvodů na zdravotní pojištění

21. května 2024  5:45,  aktualizováno  17:55

Přímý přenos Poslanci schválili možnost odpuštění penále z odvodů na zdravotní pojištění. Pomoci to má těm,...

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...

  • Počet článků 186
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1832x
Narozen 1954 v Kladně, v roce 1977 emigroval z politických důvodů do Rakouska. 1984 doktorát z politologie a sociologie na Vídeňské univerzitě.
1988-1991 redaktor Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Je členem obnovené ČSSD od r. 1990. Mluvčí vlády ČR v letech 1998 - 2002, poté zvolen poslancem parlamentu ČR. Od r. 2004 je členem Evropského parlamentu, kde působí v Zahraničním výboru. V lednu 2012 byl zvolen místopředsedou Progresivní aliance socialistů a demokratů v EP. Dlouhodobě se věnuje otázkám mezinárodní a evropské politiky.

Seznam rubrik