Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?

Ukrajina stojí před dalším dnem, který pro ni může být osudový. V neděli chtějí proruští separatisté z Doněcku a Lugansku uspořádat referendum o odpojení těchto regionů od Ukrajiny. Tento scénář nápadně připomíná Krym, který se koncem února přesně stejným způsobem rozhodl osamostatnit, aby se vzápětí připojil k Rusku.

Doněck je průmyslovým jádrem východu Ukrajiny a pokud by o něj Ukrajina přišla, bude to pro ni strašlivá rána. Jisté je, že referendum by postrádalo v současné situaci plné chaosu jakoukoli demokratickou legitimitu a průkaznost. Ani centrální vláda, ani proruské milice nemají v součastnosti oblast pod kontrolou. Je mimo pochybnost, že vláda vzešlá z povstání na Majdanu, která nyní sedí v Kyjevě, není na jihovýchodě země oblíbená. 

 

Lze odhadnout, že ať už se k výsledku referenda dopracují v Doněcku jakkoliv, separatisté vyhlásí, že zvítězilo odtržení od Ukrajiny a kyjevská vláda zase prohlásí referendum za nelegální. Západ výsledek referenda také neuzná. Bude tedy záležet na tom, jak se v dané situaci zachová Putin.

 

Putin zatím vyslal do Doněcka a Lugansku rozporuplné signály. Kreml po řadu týdnů podporoval proruské separatisty jednak skrytě vojensky, ale také agresivní propagandou o fašistické juntě v Kyjevě. Potom ale Putin překvapivě vyzval k odsunutí termínu referenda a k dialogu všech politických sil na Ukajině! Najednou jakoby se zdálo, že se chce stylizovat do role někoho, kdo se mírnit vášně a zařadit zpátečku. Svitla určitá naděje, že se Moskva bude snažit o uklidnění situace.

 

Putin je ale nevypočitatelný a jeho páteční návštěva na Krymu (první od jeho připojení k Rusku) se ne náhodou nesla v duchu oslav vítězství nad fašismem u příležitosti nejdůležitějšího ruského národního svátku. Z pohledu demokratických režimů na Západě, které anexi Krymu neuznávají, se jednalo o jasnou provokaci. Tuto návštěvu mohli separatisté na východě Ukrajiny pochopit jedině jako povzbuzení pro své cíle.

 

Dá se věřit tomu, že Rusko, které dosud přilévalo olej do ohně a vydatně přispívalo k eskalaci konfliktu, začalo mít obavy z nekontrolovatelného vývoje směrem k občanské válce? Jak máme věřit, že Kreml nesleduje s Donbasem stejný scénář jako s Krymem? Brzy se ukáže, jak si máme vysvětlit Putinovy manévry.

 

Je tu však ještě jedna otázka, která nahání strach. Co když ani Putin už není momentálně schopný účinně působit na proruské milice v jihovýchodní části Ukrajiny? Co když se situace kompletně vymkne kontrole a občanská válka se rozhoří naplno?    

Autor: Libor Rouček | neděle 11.5.2014 8:07 | karma článku: 12,66 | přečteno: 995x
  • Další články autora

Libor Rouček

Čtěte životopisy kandidátů!

Rozhlédneme-li se po dominantních heslech letošní kampaně před volbami do Evropského parlamentu, snadno se nás zmocní skepse.

18.5.2014 v 13:51 | Karma: 12,39 | Přečteno: 591x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Kdy a jak skončí Putinův režim se možná rozhoduje už dnes

Pokud jde o Putina, tak jakkoli to nebude snadné, není možné se otočit k Rusku zády – musíme se v rámci snahy o uklidnění konfliktu na Ukrajině snažit s Kremlem navázat jednání, jehož výsledky budou závazné pro všechny zúčastněné. Nejhorší, co by se mohlo stát, by byla analogie k roku 1914, kdy spolu mocnosti úplně přestaly komunikovat a celý kontinent zachvátila válka. Putin asi nepřestane podněcovat nepokoje na jihovýchodní Ukrajině, protože potřebuje Ukrajinu slabou, kterou bude moci zpovzdálí ovládat. Pořádání svobodných voleb není v jeho zájmu.

5.5.2014 v 10:46 | Karma: 18,20 | Přečteno: 1393x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

10 let poté: nedokončená symfonie pokračuje

Letos máme rok významných výročí: připomínáme si 100 let od vypuknutí první světové války a 75 let od vypuknutí druhé světové války. Před deseti lety jsme spolu s dalšími devíti zeměmi přistoupili k Evropské unii a definitivně zpečetili konec studené války. Za ta léta našeho členství se hodně změnila Unie i my sami. Je to příležitost k bilancování a k tichému zamyšlení nad starým kontinentem.

2.5.2014 v 9:14 | Karma: 12,08 | Přečteno: 391x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

„Rozděl a panuj“ – osvědčená ruská metoda

Ukrajinská krize obnažila nemilosrdnou pravdu o kremelském režimu. Putinovy kroky jsou vedeny snahou upevnit si moc v Rusku, které technologicky zaostává za Západem a chudne. Ruské vedení se obává přitažlivosti Evropské unie pro bývalé sovětské republiky a snaží se proto Unii oslabit a podporovat nejrůznější extremisty uvnitř EU. Zatímco Putin horuje proti fašistům v Kyjevě, sám paradoxně financuje extrémní pravici v zemích Západu (od Jobbiku v Maďarsku, přes Národní frontu ve Francii a britský UKIP až po vyloženě neonacistický Zlatý úsvit v Řecku). Subjekty, které jsou proti EU, a hlásají referenda o vystoupení z Unie, jsou pro Putinovy záměry nadějnými partnery. Nenávist k EU spojuje Putina i s našimi euroskeptiky – vzpomeňme na výroky Václava Klause a jeho otevřené sympatie vůči Moskvě.

18.4.2014 v 8:29 | Karma: 12,31 | Přečteno: 522x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Vyjde ODS její poslední podvod?

Sázet ve volbách do Evropského parlamentu na téma, které s nimi nemá pranic společného je zatím poslední ukázkou úpadku ODS. Tato strana se vědomě pokouší o podvod na voličích!

6.4.2014 v 11:50 | Karma: 17,25 | Přečteno: 1223x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nenávist vůči Ukrajincům, segregace Romů. Amnesty International kritizuje Česko

24. dubna 2024  2:28

Ukrajinští uprchlíci se loni v Česku potýkali s nenávistnými projevy a diskriminací, pokračovala...

Místo do šrotu do opravny. Směrnice EU prodlouží záruku a zakážou „kazítka“

24. dubna 2024

Premium Do budoucna by měla být oprava rozbitých a porouchaných domácích spotřebičů jednodušší. A stejně...

Ignorovat, nebo demaskovat? Německá média řeší, jak informovat o AfD

24. dubna 2024

Premium Je to teď horké téma. Německá mainstreamová média stojí před volbou, nakolik a jakým způsobem...

Šibal z Prahy podmázl průvodčího, s Lorenovou v negližé předběhl konkurenci

24. dubna 2024

Seriál Byla teprve na začátku kariéry, ale fotografové na ni už stáli fronty. Snímek mladičké Sophie...

  • Počet článků 186
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1832x
Narozen 1954 v Kladně, v roce 1977 emigroval z politických důvodů do Rakouska. 1984 doktorát z politologie a sociologie na Vídeňské univerzitě.
1988-1991 redaktor Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Je členem obnovené ČSSD od r. 1990. Mluvčí vlády ČR v letech 1998 - 2002, poté zvolen poslancem parlamentu ČR. Od r. 2004 je členem Evropského parlamentu, kde působí v Zahraničním výboru. V lednu 2012 byl zvolen místopředsedou Progresivní aliance socialistů a demokratů v EP. Dlouhodobě se věnuje otázkám mezinárodní a evropské politiky.

Seznam rubrik