Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ve Strakovce by se měli probrat: britské extrabuřty nebudou

Britský premiér David Cameron včera v Londýně pronesl zásadní projev o vztahu své země k Evropské unii. Hlavním poselstvím byl příslib referenda o setrvání v EU pro případ, že konzervativci vyhrají volby v roce 2015 a podaří se jim vyjednat nové podmínky členství Velké Británie v Unii. Náš premiér Petr Nečas přispěchal v dnešních Lidových novinách s poněkud devótním poděkováním britskému premiérovi za konstruktivní a věcný příspěvek k debatě o budoucnosti EU („Řešením je pružná integrace“, LN 24. 1. 2013). Je to bizarní interpretace Cameronova textu, jehož hlavní poselství bylo adresováno domácímu publiku. 

Britští konzervativci prostě začali předvolební kampaň o dost dříve, než je obvyklé.  Cameron je pod velkým tlakem eurofobního křídla ve vlastní straně a zprava ho tlačí rostoucí zisky šovinistické strany UKIP, jejímž hlavním a jediným programem jsou dva body: potírání imigrace a vystoupení z EU. Právě UKIP ubírá konzervativcům hlasy.  

 

Cameronův plán je jednoduchý: vyjednat si vůči EU nové výjimky z pravidel platných pro všechny a prezentovat následně ústupky EU jako třetí cestu mezi vystoupením z Unie a plným členstvím. Rozehrává se tu hazardní hra, neboť vše nasvědčuje tomu, že tento plán britským euroskeptikům nevyjde. 

 

Britové si během evropské integrace vyjednali řadu extrabuřtů a většině Evropanů se tato neochota táhnout s ostatními za jeden provaz už léta zajídá. Velká Británie si vyjednala výjimku z měnové integrace, ze Schengenského prostoru, neratifikovala Chartu základních práv EU, což znamená, že britští občané nepožívají stejných práv jako občané EU. Nyní Londýn hovoří o opuštění evropské justiční a policejní spolupráce (pokud toto nastane, bude pro jiné členské země daleko těžší dosáhnout na pachatele, kteří utečou na britské ostrovy). Londýn se neúčastní fiskálního paktu a odmítl zavést daň z finančních transakcí. Po nějakém konstruktivním příspěvku k EU z londýnské dílny zkrátka není vidu ani slechu. David Cameron proklamuje, že některé politiky by se měly vrátit na národní úroveň. Jeho pravým cílem je ovšem EU ve formě pouze volného trhu.

 

Mnohé státy se již nechaly slyšet, že nebudou trpět britské vyzobávání rozinek ze společného koláče. Bilaterální otevírání stávající Smlouvy o EU by znamenalo otevřít Pandořinu skříňku: následovala by lavina národních požadavků, na jejímž konci by byl totální rozpad EU. A to si nikdo soudný v Evropě nepřeje. Už proto žádné další zásadní výjimky pro Londýn nebudou. Pokud chce Británie prosadit reformy EU, bude muset spolupracovat s ostatními členskými zeměmi, s Evropským parlamentem a Evropskou komisí. Žádné jednostranné požadavky ani hrozby londýnské vládě potřebné spojence nepřinesou. 

 

Zatímco Petr Nečas Camerona pochválil, na světové i domácí scéně drtivě převažují kritické reakce.  Za oceánem zaznělo jasné varování: USA, největší spojenec Britů v zahraniční a bezpečnostní politice, si důrazně přejí silné Spojené království v silné EU. V samotné Velké Británii považují příslib referenda za nezodpovědný hazard nejen opoziční labouristé, ale také vládní liberálové. Vůbec nejsilnější nevole k vystoupení z EU však zaznívá z britských hospodářských kruhů. Významní podnikatelé ve společném otevřeném dopise (zveřejněném ve Financial Times) upozornili, že už samotná myšlenka na uspořádání referenda může napáchat velké škody. Nikdo přece nezačne v Británii podnikat za nejistoty, jaké podmínky budou na trhu platit v budoucnu! Jako obchodní mocnost má Británie velký zájem na spoluurčování pravidel obchodu a investování. Švýcarský model je pro britské hospodářství s klíčovým podílem sektoru služeb zcela nevhodný. 

 

Dokonce i Dánsko a Švédsko, které stojí také mimo eurozónu a obvykle sdílejí britský názor na vývoj evropské integrace, zaujaly odmítavý postoj k plánu Davida Camerona. Podle Švédů je Unie víc než jen síť volně obchodujících subjektů, je to společenství s jasnými pravidly hry. Všem, kromě britských konzervativců a českých euroskeptiků, je jasné, že EU lze reformovat, pouze pokud jste jejím aktivním členem, nikoli tím, že se napřed sunete na její okraj a pak vydíráte ostatní. Právě odmítavá reakce jinak europragmatických Dánů, Švédů a Nizozemců jsou dobrou příležitostí, aby se naši euroskeptici chytli za nos. 

 

ODS by si měla vzít z reakcí na projev britského premiéra ponaučení a varování. Také ODS staví svou přítomnost v EU na vydírání, ale marná sláva, Velká Británie hraje jinou ligu než Česká republika. Navíc, na rozdíl od britských konzervativců naše hlavní vládní strana neví, čeho by konkrétně v EU chtěla dosáhnout. Omezuje se na vágní tlachání o pružné integraci a zároveň dodává, že z EU vystoupit nechce. To je však pro desetimiliónovou zemi v srdci evropského kontinentu silně hospodářsky napojenou na západního souseda trochu málo. 

 

Jakkoli je s některými body Nečasovy reakce třeba souhlasit (má pravdu, že naším zájmem není EU bez Britů), členské státy EU i Evropská komise musí postupovat vůči Velké Británii zásadově a zároveň tvrdě. Nikdo nechce Brity z EU vylučovat (snad s výjimkou Francouzů, jimž by odchod Británie hrál do karet), ale nelze jednomu členskému státu dovolit, aby si vybíral z evropských smluv jako z obědového menu.

Autor: Libor Rouček | čtvrtek 24.1.2013 17:42 | karma článku: 9,36 | přečteno: 509x
  • Další články autora

Libor Rouček

Čtěte životopisy kandidátů!

Rozhlédneme-li se po dominantních heslech letošní kampaně před volbami do Evropského parlamentu, snadno se nás zmocní skepse.

18.5.2014 v 13:51 | Karma: 12,39 | Přečteno: 591x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?

Ukrajina stojí před dalším dnem, který pro ni může být osudový. V neděli chtějí proruští separatisté z Doněcku a Lugansku uspořádat referendum o odpojení těchto regionů od Ukrajiny. Tento scénář nápadně připomíná Krym, který se koncem února přesně stejným způsobem rozhodl osamostatnit, aby se vzápětí připojil k Rusku.

11.5.2014 v 8:07 | Karma: 12,66 | Přečteno: 995x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Kdy a jak skončí Putinův režim se možná rozhoduje už dnes

Pokud jde o Putina, tak jakkoli to nebude snadné, není možné se otočit k Rusku zády – musíme se v rámci snahy o uklidnění konfliktu na Ukrajině snažit s Kremlem navázat jednání, jehož výsledky budou závazné pro všechny zúčastněné. Nejhorší, co by se mohlo stát, by byla analogie k roku 1914, kdy spolu mocnosti úplně přestaly komunikovat a celý kontinent zachvátila válka. Putin asi nepřestane podněcovat nepokoje na jihovýchodní Ukrajině, protože potřebuje Ukrajinu slabou, kterou bude moci zpovzdálí ovládat. Pořádání svobodných voleb není v jeho zájmu.

5.5.2014 v 10:46 | Karma: 18,20 | Přečteno: 1393x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

10 let poté: nedokončená symfonie pokračuje

Letos máme rok významných výročí: připomínáme si 100 let od vypuknutí první světové války a 75 let od vypuknutí druhé světové války. Před deseti lety jsme spolu s dalšími devíti zeměmi přistoupili k Evropské unii a definitivně zpečetili konec studené války. Za ta léta našeho členství se hodně změnila Unie i my sami. Je to příležitost k bilancování a k tichému zamyšlení nad starým kontinentem.

2.5.2014 v 9:14 | Karma: 12,08 | Přečteno: 391x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

„Rozděl a panuj“ – osvědčená ruská metoda

Ukrajinská krize obnažila nemilosrdnou pravdu o kremelském režimu. Putinovy kroky jsou vedeny snahou upevnit si moc v Rusku, které technologicky zaostává za Západem a chudne. Ruské vedení se obává přitažlivosti Evropské unie pro bývalé sovětské republiky a snaží se proto Unii oslabit a podporovat nejrůznější extremisty uvnitř EU. Zatímco Putin horuje proti fašistům v Kyjevě, sám paradoxně financuje extrémní pravici v zemích Západu (od Jobbiku v Maďarsku, přes Národní frontu ve Francii a britský UKIP až po vyloženě neonacistický Zlatý úsvit v Řecku). Subjekty, které jsou proti EU, a hlásají referenda o vystoupení z Unie, jsou pro Putinovy záměry nadějnými partnery. Nenávist k EU spojuje Putina i s našimi euroskeptiky – vzpomeňme na výroky Václava Klause a jeho otevřené sympatie vůči Moskvě.

18.4.2014 v 8:29 | Karma: 12,31 | Přečteno: 522x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Vyjde ODS její poslední podvod?

Sázet ve volbách do Evropského parlamentu na téma, které s nimi nemá pranic společného je zatím poslední ukázkou úpadku ODS. Tato strana se vědomě pokouší o podvod na voličích!

6.4.2014 v 11:50 | Karma: 17,25 | Přečteno: 1223x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Naše šance v ukrajinské krizi

Krize kolem Ukrajiny nám toho v první řadě hodně vzala. Na prvním místě iluze. Iluze o tom, že studená válka dávno skončila, a že až na pár darebných států (rogue states) všichni akceptují platnost mezinárodního práva. Iluze o tom, že Rusko se bude snažit oprostit od imperiálních ambic a zaměří svou pozornost na budování právního státu a modernizaci. Iluze, že se Rusové smířili s právem států bývalého SSSR na svobodnou volbu svého dalšího směřování.

30.3.2014 v 18:48 | Karma: 11,13 | Přečteno: 580x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

EU jako agresor? Nesmysl!

Je až k nevíře k jakým bizarním a nesmyslným myšlenkovým závěrům vede nenávist k Evropské unii některé naše národovce a eurofoby. Klasickou ukázkou bylo vystoupení bývalého Klausova vicekancléře Hájka v pořadu Michaely Jílkové „Máte slovo“. Obviňovat EU z toho, že svými pobídkami vůči Ukrajině vyprovokovala ruského medvěda, je naprosto absurdní. Svědčí o tom, že ani leckterý našinec není (nebo nechce být?) imunní vůči ruské a nacionalistické propagandě.

23.3.2014 v 17:53 | Karma: 18,07 | Přečteno: 977x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Putinovi užiteční idioti

Referendum o osudu krymského poloostrova má velmi předvídatelný výsledek. Obří billboardy vyzývají voliče, aby si v referendu zvolili mezi fašismem a Ruskem. Evropská unie i celé mezinárodní společenství, jak jasně ukázaly mimo jiné rozpravy a hlasování na půdě Rady bezpečnosti OSN, jsou zajedno v tom, že obsazení Krymu odporuje mezinárodnímu právu. Proto referendum o připojení Krymu k Ruské federaci neuznávají. Kreml však nutně potřebuje dodat nedělnímu referendu zdání legitimity, a proto zoufale hledá spojence všude.

16.3.2014 v 17:54 | Karma: 23,29 | Přečteno: 1961x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Co by obnášely sankce proti Rusku pro nás?

Kdo doufal ve zlepšení ruského image po velkolepých olympijských hrách v Soči, ten musí dneska uznat, že to byly, z hlediska cíle dosáhnout obrazu Ruska jako moderní velmoci, vyhozené peníze.

10.3.2014 v 8:14 | Karma: 8,80 | Přečteno: 665x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Tymošenková Ukrajinu nespasí

Vnímání vládní éry Tymošenkové se za poslední dva a půl roku dokonce i v prozápadní části Ukrajiny značně posunulo. Sám jsem byl svědkem toho, jak po svém propuštění z vězení promlouvala v centru Kyjeva k davu a jak ji část demonstrantů vypískala.

26.2.2014 v 11:56 | Karma: 14,00 | Přečteno: 786x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Ukrajinské drama může mít katastrofální následky i pro nás

Situace na Ukrajině se dramatizuje a počet obětí na životech stoupá. Srdce Kyjeva zvané Majdan se stalo bitevním polem, kde teče krev. A bude hůř, protože kontrarozvědka oznámila spuštění protiteroristické akce namířené proti demonstrantům, kteří údajně usilují o státní převrat.

19.2.2014 v 18:14 | Karma: 12,41 | Přečteno: 1151x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Jak to vlastně mají ti Švýcaři s Evropskou unií?

Švýcarsko! Často se používá jako synonymum čistoty, bohatství, ale někdy taky trochu sobeckého zahledění do sebe sama. Právě Švýcarsko bývá často dáváno za příklad odpůrci evropské integrace, kteří chtějí doložit, jak lze báječně prosperovat i bez EU. Jak je to ale ve skutečnosti? Jak to vlastně ti Švýcaři s naší EU mají?

13.2.2014 v 17:56 | Karma: 14,85 | Přečteno: 840x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Občanství EU za peníze?

Malta, která je členem EU, se rozhodla vylepšit svou ekonomickou situaci prodejem státního občanství movitým zájemcům ze zahraničí. A zájem je prý veliký. Má to ale jeden háček: jakmile se bohatý cizinec stane Malťanem, je z něj v mžiku podle platné legislativy také občan EU.

6.2.2014 v 8:48 | Karma: 13,18 | Přečteno: 841x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Hrozí Ukrajině rozpad???

Nejen oběti ukrajinského násilí, ale i čerstvé zprávy o tom, že správní budovy v některých částech západní Ukrajiny padly do rukou demonstrantů, ukazují závažnost situace. Je třeba najít politické řešení, aby konflikt dále neeskaloval a nevedl k faktickému rozštěpení země.

25.1.2014 v 9:49 | Karma: 11,67 | Přečteno: 869x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

ODS má šanci skončit s dělením lidí eurohujery a euroskeptiky

O víkendu se bude konat volební kongres ODS a kandidáti do nejužšího vedení instinktivně sahají do svého tradičního arzenálu zbraní, jehož pomocí se snaží volitelům připomenout svoje tváře. Kolega z Evropského parlamentu Jan Zahradil se již vytasil se zdrcující kritikou evropské politiky Sobotkova kabinetu (který ještě ani nebyl jmenován, aby začal svou práci). Kromě toho, že je taková kritika sama o sobě drzá, opomíjí důležitá fakta, která by si měli volitelé nového vedení ODS uvědomit:

16.1.2014 v 16:57 | Karma: 14,20 | Přečteno: 676x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Nešťastní Ukrajinci!

Málokterý evropský národ má tragičtější dějiny, než Ukrajinci. Jejich historická smůla je bohužel neopouští ani dnes. EU vyjednávala po léta s Ukrajinou asociační dohodu, kterou ve čtvrtek, to jest zhruba týden před podpisem, ukrajinský prezident Janukovyč překvapivě zamítl. Historická šance navázat užší partnerství s EU byla na delší dobu promarněna. Tento pátek tudíž budeme ve Vilniusu na vrcholné schůzce EU k východnímu partnerství slavnostně iniciovat pouze dvě asociační smlouvy – s Moldavskem a Gruzií.

24.11.2013 v 10:04 | Karma: 15,04 | Přečteno: 1358x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Nacionalisté všech zemí, spojte se?

Obyvatelé střední a východní Evropy mají s nacionalismem a umělou izolací své neblahé zkušenosti, a proto by měli být vůči nacionalismu dvojnásob ostražití. Jak je možné, že se i u nás najde tolik bláhových lidí, kteří věří, že nacionalismus je východiskem z hospodářské krize a že zařazení zpátečky v EU nám může jedině prospět?

15.11.2013 v 12:35 | Karma: 12,94 | Přečteno: 945x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Budou Češi muset platit v Německu mýtné?

Bavorským křesťanským sociálům pomohl návrh na zavedení mýtného pro cizince na německých dálnicích vyhrát volby. “Pod mým vedením žádné mýtné nebude”, řekla před spolkovými volbami Angela Merkelová. Nyní však otočila a mýtné pro osobní auta připouští.

8.11.2013 v 9:49 | Karma: 13,30 | Přečteno: 612x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Jednoduchý návod pro nerozhodnutého voliče

Předvolební napětí vrcholí a závěrečná fáze kampaně cílí především na nerozhodnuté voliče. Nerozhodný volič je dnes naprostý štvanec, kterému bohužel nelze doporučit nic lehčího, než abypoužíval vlastní rozum. Zásadní poznatek myslícího člověka, na kterého útočí média a politická reklama, je následující: není vždy pravda, co se píše v novinách a není vždy pravda, co nám servírují v televizi (bohužel i v té veřejnoprávní se používají manipulace).

25.10.2013 v 9:28 | Karma: 13,21 | Přečteno: 896x | Diskuse| Politika
  • Počet článků 186
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1832x
Narozen 1954 v Kladně, v roce 1977 emigroval z politických důvodů do Rakouska. 1984 doktorát z politologie a sociologie na Vídeňské univerzitě.
1988-1991 redaktor Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Je členem obnovené ČSSD od r. 1990. Mluvčí vlády ČR v letech 1998 - 2002, poté zvolen poslancem parlamentu ČR. Od r. 2004 je členem Evropského parlamentu, kde působí v Zahraničním výboru. V lednu 2012 byl zvolen místopředsedou Progresivní aliance socialistů a demokratů v EP. Dlouhodobě se věnuje otázkám mezinárodní a evropské politiky.

Seznam rubrik